צורות יהלומים

צורות יהלומים צורות יהלומים

בשלב הראשון לאחר שנכרו מהאדמה ,נקראים היהלומים "גלם" בשפה המקצועית וצורתם היא כשל אבן (גוש ללא צורה קבועה).

בשלב זה מתחיל שלב העיבוד של היהלום בסופו הוא מגיע אל שולחן הליטוש ושם הוא מקבל את צורתו הסופית. הצורה נקבעת בדרך כלל על ידי הסוחר שקנה את היהלום עוד שהוא בשלב ה"גלם" והוא בוחר את הצורה לפי נתוני האבן לאחר מספר שלבי עיבוד בהם נבדקו נתוני היהלום והפוטנציאל הממשי שלו.

צורות הליטוש הנפוצות שקיימות:

אמרלד, אובל, טיפה, רדיאן  פרינסס(ריבוע), באגט, לב, משולש, מרקיזה, עגול

עגול: צורת ליטוש יהלומים זו, היא הנפוצה מכל צורת ליטוש יהלומים אחרת וכיום בין 70%-80% מהיהלומים אשר נמכרים בכל רחבי העולם הם בצורה עגולה, רבים משתמשים בצורה זו בכדי לשבץ טבעת אירוסין או כל טבעת יהלום אחרת.

פרינסס: (ריבוע) זוהי צורת הליטוש השנייה במדד הפופולאריות וגם היא נפוצה מאד בטבעות אירוסין, צורת ליטוש פרינסס אינה מאבדת חומר רב בזמן הליטוש (בניגוד מוחלט לצורה עגולה) ויהלום בקוטר זהה לזה שבעגול ישקול יותר ויעלה פחות.

אובל: צורת ליטוש יהלומים אובל היא הכי קרובה למראהו של הליטוש העגול ,מה שעושה אותו לתחליף זול יותר מאשר העגול.

אמרלד: ליטוש האמרלד יועד בבסיסו לאבני חן , ועקב כך גם קיבל את שמו, על שם אבן החן אמרלד. החלק העליון של צורת ליטוש אמרלד מאופיינת בלוח גדול ועקב כך מומלץ לרכוש יהלום אמרלד בעל רמת ניקיון גבוהה.

מרקיזה: ליטוש המרקיזה הינו צורה של יהלום ארוך בעל 2 פינות חדות, צורת ליטוש יהלומים זו מזכירה במעט צורה של קייק, צורת ליטוש מרקיזה מספקת בזכות צורתה הארוכה, מראה מיוחד ועדין לאצבע אשר עונדת טבעת סוליטר שכזו ולכן שיטה זו נפוצה מאד בקרב טבעות אירוסין.

טיפה: השמות הנרדפים של צורה זו הם גם אגס ודמעה וזאת בגלל הדמיון הרב שיש ביניהם. צורת הליטוש של היהלום היא כשצדו האחד מחודד (דומה למרקיזה) וצדו השני מעוגל (דומה לאובל) יהלום זה יתאים מאד לתליונים ועגילים.

צורת לב: זהו היהלום המושלם לחג האהבה, או סתם מתנה בכדי להביע רגשות רומנטיים. צורת הליטוש המיוחדת שלו מעניקה לו מראה מאד מרשים ויפה.

לעיתים קרובות מתבלבלים רבים בין המושג "חיתוך" לבין צורתו של היהלום. תהליך החיתוך של היהלום אינו קובע את צורת היהלום אלא את הפרופורציה והזווית בהם ילטש היהלום.