מהו קראט ביהלומים?

בענף היהלומים המושג קראט משמעותו משקל של יהלום ובעזרת מושגים כגון קראט ונקודות אנו מבטאים את משקלו המדויק של היהלום.
קראט אחד בנוי מ100 נקודות ומשקלו הנקי של קראט אחד הוא כ- 200 מיליגרם , כלומר משקלו של יהלום חמישה קראט הוא רק גרם אחד.
לקראט יש השפעה על מחיר היהלום והוא למעשה אחד מתוך חמשת המרכיבים שיוצרים את המחיר הסופי של היהלום.

מהם בדיוק הנקודות ?

כמו שכבר הזכרתי קראט בנוי מ100 נקודות המציינות את משקלו ,כשאנו נתקלים ביהלומים קטנים או גדולים במשקלם מקראט אחד נשתמש בביטוי נקודות. לרוב השימוש בביטויים אלו יהיו ליהלומים קטנים אשר מיועדים לשיבוץ בתכשיטים.

איך משפיע המשקל על מחיר היהלום?

מחיר היהלום נמדד לפי כמה פרמטרים כשהמשקל הוא מרכיב חשוב ומרכזי, לרוב מחיר של יהלום במשקל קראט יהיה גבוהה מזה של 70 נקודות, אך כאמור למחיר עוד מספר פרמטרים כגון: צבע, רמת ניקיון , צורה ורמת גימור העבודה, כך שלמעשה פרמטרים אחרים יכולים להשפיע וליצור מצב בו יהלום קראט זול יותר מאשר יהלום של 70 נקודות.
לדוגמא: צבעי פנסי קולר הם צבעים אשר מייקרים את היהלום משמעותית וכאשר מדובר ביהלום בגודל של 70 נקודות, אך בעל צבע מיוחד, הוא עלול לעלות בערכו מול יהלום במשקל קראט אשר צבעו פשוט.
זוהי רק דוגמא לאפשרות אחת, כמובן שכל שאר הפרמטרים יכולים גם הם להשפיע על מחיר היהלום בדיוק כמו הצבע.

טיפ קטן להוזלה של יהלום

כאמור המשקל הוא אחד הפרמטרים לשכלול המחיר של היהלום ובעזרת טריק קטן תוכלו להוזיל קצת את מחיר היהלום. משקלי היהלומים מחולקים לקטגוריות ובכל מספר נקודות הקטגוריה משתנה והמחיר גודל.
כאשר אתם רוכשים יהלום בגודל של 50 נקודות ,כלומר חצי קראט, אתם משלמים על קטגוריית חצי קראט ותוכלו להוזיל זאת בעזרת קניית יהלום זהה בערכים שלו אבל בגודל של 45 נקודות, אשר עוד לא נכנס לקטגוריה של חצי הקראט ובזכות זה זול יותר. ההבדל לעין בלתי מורגש ואפילו במבט ממוקד ומאומץ לא תוכלו למצוא הבדל בגודל , אך בכיס השינוי במחיר יורגש!