יהלומים שחורים

יהלומים שחורים מהם?

את הגרסה הרגילה של יהלומים כולנו מכירים בצורתם הנוצצת והיוקרה שהם משדרים, אבל מעבר לכל הזוהר והיוקרה שהם משדרים מהם באמת יהלומים? ומה מקורם?

ובכן יהלום הוא תוצר טבעי של הטבע והוא נוצר כתוצאה של מספר תהליכים כימיים אשר קורים מתחת לאדמה. כאשר היהלום נמשה מבטן האדמה, צורתו איננה דומה כלל לאבן החן הנוצצת שאתם מכירים מחנויות התכשיטים, אלא יותר לאבן רגילה בצבע שונה, מצב זה נקרא בשפת המקצוע "גלם" וזהו השלב הראשון של כל יהלום בשרשרת תהליכים עד שיגיע לצורתו הסופית.

יהלומים הנמשים מהאדמה יוצאים בגדלים שונים, איכויות שונות והכי רלוונטי למאמר זה גם בצבעים שונים. צבעי יהלומים מתחלקים ל-2, כאשר חלק אחד שייך ליהלומים הרגילים בהם הצבע נע בין צהוב לבין שקוף ודווקא בחלק זה כמה שהיהלום יותר שקוף ככה הוא יותר יוקרתי.

החלק השני שייך ליהלומים צבעוניים, יהלומים צבעוניים הם יהלומים נדירים ויקרים מאד אשר נכרו מהאדמה בצבעים שונים ויפים, יהלומים שחורים שייכים לקטגוריה זו והם נחשבים ליהלומים מאד יקרים ונדירים  מאד אשר מתאימים לשלל רב של תכשיטים כאשר ישנו יתרון ברור לשילוב של זהב לבן עם יהלומים שחורים, מכיוון וצבעו הלבן של הזהב מבליט בצורה משמעותית את היהלום השחור וגורם לו להיראות טוב יותר.

ליהלומים השחורים קוראים גם בשם Carbonado ותהליך היווצרותם עדיין תעלומה בפני המדע, אך בוודאות אפשר לקבוע כי החומר הדומיננטי אשר קיים בהם וכנראה גם אחראי לצבעם השחור הוא האיזוטופ פחמן.

שילוב יהלומים שחורים לצד יהלומים לבנים או יהלומים צבעוניים אחרים על אותו תכשיט זהו מקרה אשר נדיר מאד לראות, אך יכול להיות יצירתי, יפה וכמובן יקר מאד.

לסיכום יהלומים שחורים הם תוצר נדיר של הטבע והם משויכים לקבוצת היהלומים הצבעוניים אשר ידועים במחיריהם היקרים עקב נדירותם. יהלום שחור משתלב בצורה מושלמת עם חומר הזהב הלבן, מכיוון והוא יוצר אפקט קונטרה וגורם ליהלום לבלוט בצורה מאד הפגנתית ומיוחדת.